Jednou z posledních novinek Amazonu je zpřístupnění funkce opětovného downloadu, sdílení poznámek a citací a synchronizace pozice poslední čtené stránky na více čtečkách pod jedním účtem i pro osobní dokumenty, nejen tedy pro knihy nakupované u Amazonu, jak tomu bylo donedávna.

Osobním dokumentem se rozumí jakýkoliv dokument, který pošlete (nebo si necháte poslat) na e-mailovou adresu své čtečky a necháte si ho automaticky Amazonem konvertovat do formátu MOBI.

Pokud zasílání probíhá prostřednictvím Wi-Fi, není tato služba zpoplatněna. Okolo této nové funkce je na fórech hodně rozruchu. V dalších řádcích najdete pár tipů, jak s touto službou zacházet, co umí a co nikoliv.

1. Jak mám začít?

Nejdříve musíš dokument poslat alespoň do jedné své čtečky. E-mail své čtečky najdeš na stránce www.amazon.com/myk, konkrétně v levém menu Personal Documents Settings. Adresu čtečky si můžeš i nadále měnit, jediným omezením je požadavek na unikátnost e-mailu. Pokud si ovšem čtečku deregistruješ a znovu registruješ, musíš na změnu emailu počkat 24 hodin.

2. Kdo smí dokumenty na moji čtečku posílat?

Jen tebou schválení odesílatelé. Chodí-li ti tedy na čtečku něco, co už nechceš a nevíš, kde sis odebírání objednal, je jednoduchým řešením smazat dříve „váženého odesílatele“, a nyní už „spamera“ ze seznamu povolených odesílatelů. Nastavuje se opět na stránce Personal Documents Settings.

3. Co se děje s dokumenty, které jsem si na čtečku poslal?

Odešlou se na tvou čtečku a navíc zůstanou v Kindle Library, virtuálním prostoru, který ti Amazon poskytuje na tvé osobní dokumenty až do velikosti 5 GB. Pokud je dokument úspěšně doručen na čtečku, můžeš ho dále spravovat (mazat, znovuposílat na stejnou nebo jinou čtečku). Pokud se doručení nepodařilo, protože sis například na čtečce vypnul Wi-Fi, čeká takový dokument ve frontě 30 dnů a pak je automaticky smazán. Frontu vidíš v levém menu Pending Deliveries

4. Co se stane, až překročím limit 5 GB?

Nevím, napsal jsem dotaz Amazonu a čekám na odpověď. Buď se začnou mazat nejstarší soubory v archivu, nebo ti Amazon nabídne možnost přikoupit si další prostor. Tipuji spíš dvojku. ;-)

5. Mohu si takhle na Kindle posílat i ebooky, které jsem si koupil jinde než na Amazonu?

Jasně, pokud jsou ve formátu akceptovaném Amazonem. Kromě obrázků jsou to dokumenty Word, HTML a RTF, a s určitými omezeními i PDF, vše se převede na MOBI. Nejlepší je si jinde nakoupené knihy (většinou v EPUB) převést rovnou v Calibre do MOBI, pak je teprve poslat. Calibre podporuje odesílání ebooků v knihovně přímo z prostředí programu.

6. Jak je to s těmi PDFky?

Pokud je pošleš jen tak, nekonvertují se do MOBI. Na čtečce se ti tedy zobrazí původní PDF dokument s fixním layoutem se všemi nevýhodami i výhodami. Chceš-li při odeslání PDF převést, musíš do předmětu mailu doplnit slovíčko „convert“. Jo a ještě jedna věc: nově zavedená funkce synchronizace u PDF nefunguje.

7. Kolik toho mohu na čtečku poslat?

Myslíš najednou? Až 25 příloh v jednom mailu. Velikost nesmí překročit 50 MB, přílohy se nesmí zipovat.

8. Nelíbí se mi, že Amazon vidí, jaké dokumenty si na čtečku posílám.

Máš-li obavy z narušení soukromí, nahrávej si všechny dokumenty do čtečky jen přes USB. Archivaci osobních dokumentů si můžeš u Amazonu sice vypnout v menu Personal Documents Settings, a nic se ti zálohovat nebude, ale stejně už takový soubor prošel soukolími Amazonu a kdo ví, kde se všude toulal. Dokumenty nahrané do čtečky přes USB se nesynchronizují a nejsou na dálku viditelné. Pokročilejším paranoikům doporučuji navíc trvale vypnout na čtečce Wi-Fi.

9. Jak dostanu osobní dokumenty na čtečku, když jsem si je ze čtečky smazal?

Dvěma cestami.

Na stránce www.amazon.com/myk jdi do menu Personal Documents. Klikni na šipečku vpravo od názvu souboru a nechej si ho znovu poslat na svou libovolnou registrovanou čtečku (na aplikace Kindle pro PC, Mac,… to zatím nejde).

Na libovolné registrované čtečce (u Kindle 3 nejdřív nezapomeň na update podle tohoto návodu) klikni na Menu a pak na View Archived Items a klikni na vybraný soubor.

10. Dají se ty dokumenty v Kindle Library nějak třídit?  Až jich tam budu mít hodně, bude v tom chaos.

Bude. Dají se filtrovat, ale třídit se nedají, a také není možné zřizovat si podsložky apod. Tohle bude muset Amazon dotáhnout. Na čtečce je to ještě horší, archivované položky lze filtrovat jen podle titulu a autora.

11. Jak je to s těmi poznámkami a citacemi, synchronizují se na více čtečkách?

Ano, je potřeba zapnout na čtečce alespoň před koncem čtení Wi-Fi. A v menu Settings na čtečce mít nastaveno Annotations Backup na zapnuto.

12. A poslední přečtená stránka, ta se taky synchronizuje?

Jo, platí totéž co pro poznámky a citace. Plus navíc, až si otevřeš dokument na nové čtečce, dej Menu a pak volbu Sync to Furthest Page Read.

13. Už mi z toho jde hlava kolem, máš to moc dlouhé, pořádný návod by měl mít maximálně 10 bodů. Dá se to vůbec prakticky využít?

Nemáš se stále dokola ptát. Pro osobní potřebu bez větších problémů. Všechno necháš nastaveno, tak jak je. Nic neměníš, a když nějaký dokument ze čtečky smažeš (omylem nebo schválně, abys šetřil prostor na čtečce), můžeš se k němu vrátit do Kindle Library. Využití vidím i třeba v nějaké pracovní nebo studijní skupině, kde se pracuje s jedním dokumentem. Podmínkou je ale mít čtečky registrované pod jedním účtem.

 

One Response to Jak na osobní dokumenty v Kindle Library (Cloud)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>