V předchozím článku jsem si povzdechl, že Kindle Keyboard je stále jedinou čtečkou od Amazonu, která umí česky. Vězte tedy, že výše uvedené již neplatí. Je tady zbrusu nová čeština pro nedotykový Kindle 4, ať už ve stříbrné či černé variantě, jež bývá u nás někdy nesprávně označována jako Kindle 5. Čeština se tak stává krom angličtiny jediným jazykem na světě, do něhož je možné lokalizovat jak starší Kindle Keyboard, tak i novější nedotykový Kindle 4.

Vývoj češtiny byl do značné míry usnadněn právě existencí databáze s překladem pro starší Kindle 3 a předchozími zkušenostmi s rusifikací Kindlu ruského autora Alexeje Charlanova, ač jsem musel např. K3Translator pro dosažení ideálního výsledku drobně modifikovat.

Těsně před vydáním české lokalizace mi Amazon zkomplikoval situaci vydáním nového firmwaru 4.1.1, ten však byl, jak se ukázalo, pouze drobnou přírůstkovou aktualizací a nevyžádal si v překladu žádné změny.

Instalace češtiny vyžaduje předchozí instalaci jailbreaku. Jailbreakem se rozumí speciální hack, který do Kindlu propašuje další certifikát pro ověřování aktualizačních balíčku. Bude tak možné instalovat i jiné aktualizační balíčky než ty od Amazonu – takovým aktualizačním balíčkem je i česká lokalizace.

Aktualizace firmwaru na Kindlu s nainstalovanou češtinou může mít nepředvídatelné důsledky, proto jsem do lokalizace zabudoval pojistku, jež by měla aktivně bránit tichým vnuceným aktualizacím ze strany Amazonu. Ruční aktualizace zůstane funkční, nicméně důrazně před ní varuji. Pokud skutečně chcete svůj Kindle aktualizovat, odinstalujte nejprve češtinu s použitím odinstalačního balíčku (končícího na _uninstall.bin), aktualizujte firmware a pak nainstalujte českou lokalizaci znova.

Čeština se nainstaluje jen jako další jazyk k těm, které už v čtečce jsou od výrobce a nebude tak problém přepnout zpátky na angličtinu či jiný jazyk, aniž by bylo nutné cokoliv odinstalovávat.

Součástí lokalizace je i uživatelská příručka v češtině a česká klávesnice, bude tedy možné zadávat i slova s nabodeníčky.

Návod k instalaci

Instalace jailbreaku

V Kindlu je nutné mít nainstalovaný jailbreak. Pokud jailbreak nemáte, stáhněte si ho zde. Pro instalaci jailbreaku následujte přesně tyto instrukce, nedělejte nic jiného:

 1. Nakopírujte soubory data.tar.gzENABLE_DIAGS do kořene vašeho Kindlu (tj. ne do složky documents, ale na její úroveň).
 2. Bezpečně odeberte Kindle z počítače („Bezpečně odebrat hardware“ či „Vysunout“ na ikoně v systémové liště) a odpojte kabel.
 3. Restartujte Kindle (Menu -> Settings, Menu -> Restart).
 4. Počkejte, až Kindle naběhne do diagnostického režimu.
 5. Čtyřsměrovým tlačítkem vyberte volbu „D) Exit, Reboot or Disable Diags“ a potvrďte středovým tlačítkem.
 6. Čtyřsměrovým tlačítkem vyberte volbu „R) Reboot System“ a potvrďte středovým tlačítkem.
 7. Objeví se volba „Q) To continue“, stiskněte šipku doleva na čtyřsměrovém tlačítku.
 8. Počkejte chvíli, než se Kindle restartuje.
 9. Měli byste vidět obrázek s nápisem „Jailbreak“ a textem „Počkejte chvíli, než bude váš Kindle osvobozen.“
 10. Nedělejte nic a počkejte, až se Kindle znovu restartuje.
 11. Po naběhnutí Kindlu byste měli vidět dokument „Jailbreak nainstalován“.
 12. Hotovo, můžete podle chuti instalovat rozšíření.

Po instalaci jailbreaku přijde čas pro instalaci češtiny

 1. Zde si stáhněte lokalizační balíček.
 2. Po rozbalení zipu vyberte soubor končící na _install.bin. Ten nakopírujte přes USB do kořenu Kindlu (tj. tam, kde se nachází i složka documents).
 3. Pak už jen ve čtečce zvolte Menu->Settings, Menu->Update Your Kindle a čekejte, než se instalace dokončí. Na závěr byste měli vidět společně s odpočítáváním tento obrázek.

 

Jsem si vědom toho, že v překladu se jistě vyskytují chyby a nepřesnosti, pokud na nějaké narazíte, neváhejte je hlásit třeba v diskusi pod článkem. Doufám však, že i přes případné drobné nedostatky bude tento počin shledán užitečným, hlavně pak lidmi, jimž omezené jazykové schopnosti doposud bránily v plném využití této jinak výborné čtečky.

 

 

 

 

231 Responses to Česká lokalizace pro nedotykový Kindle s firmwarem 4.1.0 a 4.1.1

 1. čeština napsal:

  Moc děkuji konečně čeština pro Kindle 4. Nainstalováno funkční.

 2. Vyzkoušeno. Moc děkuji. napsal:

  Dobrý den.
  Takže jsem nainstaloval a vyzkoušel. Anglicky „mluvící“ čtečka mě sice nevadila (slovy klasika: to nemá na funkci vliv), ale nepřítomnost některých českých znaků na klávesnici ano.
  České menu a hlášky Vám pochválí určitě jiní. Já ale musím pochválit právě tu klávesnici. Prostě NÁÁÁDHERA. Konečně je možno plnohodnotně prohledávat české texty.
  Díky moc.
  PS: Ta ochrana proti nechtěné aktualizaci funguje tak, že nedovolí automatické spuštění procesu aktualizace, nebo vůbec nedojde k jejímu stažení (pro mě lepší varianta)?

  • David Šmíd napsal:

   Ochrana funguje tak (resp. měla by fungovat, těším se, až mi začne Amazon do Kindlu tlačit 4.1.1, abych to mohl otestovat a doladit), že stažený firmware nedovolí nainstalovat a pak ho poškodí tak, aby si Kindle další stahování rozmyslel.

   • Vyzkoušeno napsal:

    Aha.
    Nějak podobně to mám ošetřeno také. Na začátek souboru process_update (nebo tak nějak se jmenuje) jsem hodil test na existenci souboru /mnt/us/ENABLE_UPDATE a exit.
    Jinak 4.1.1 mi zatím amazon také nenatlačil.

 3. sc51 napsal:

  Dobrý den,3x jsem se pokoušel nainstalovat češtinu, dostal jsem se pouze do bodu 9 a pak se nic nedělo. Nevím, kde dělám chybu.

  • David Šmíd napsal:

   Takže obrázek s nápisem „Vyčkejte chvíli, než bude váš Kindle osvobozen“ (bod 8) jste viděl ?
   V jakém stavu je váš Kindle teď ? Je normálně funkční ? Pokud ano, vidíte dokument „Jailbreak nainstalován“ ?

   • CZ napsal:

    Pane šmíd, neměl by jste v plánu, vytvořit také českou lokalizaci pro NOOK Simple Touch ™ s GlowLight ™ ?
    V programování se vyznáte, já bych se pokusil i sám ale nevím kde se překlad sys. souborů skrývá a kterým sw je to reálné udělat.

    • David Šmíd napsal:

     Bez toho, abych měl čtečku v ruce to nejde a NOOK Simple Touch nevlastním.
     Vím jen to, že uvnitř běží Android. Pak by asi šlo nahradit v Java třídách anglické fráze českými, popř. přidat ResourceBundle s českým překladem.
     Na to se žádný speciální SW nepoužívá, jen obvyklé nářadí, snad i pár kousků vlastnoručně ukutých k danému účelu a mozek.

 4. sc51 napsal:

  Už je to ok, přeskočil jsem bod 10 – nezobrazil se – a rovnou jsem nainstaloval _install.bin. Funguje to a děkuji
  za fajn program.

 5. Douber napsal:

  Děkuji za návod, čeština úspěšně nainstalována. Jen bych se rád zeptal, jaké novinky nebo vylepšení přináší firmware 4.1.1.? Sám jsem si ho tam nedávno nainstaloval a nevidím žádný rozdíl.

  • Jirka Nekola napsal:

   Pravděpodobně jen opravy chyb a vylepšení chování jako vždy, když se mění až třetí číslice v číslu verze firmware.

 6. Tom napsal:

  Dobrý den, objevil se problém po instalaci jailbreaku (nainstaloval se v pořádku), nejde však nainstalovat čeština. Bod Menu->Settings funguje,ale dále Menu->Update Your Kindle již nikoliv. Děkuji za odpověď.

 7. Petr K. napsal:

  Umoznuje tento jailbreak nainstalovat vlastni sporice , resp. odstranuje u dotovanych ctecek reklamu?

  • David Šmíd napsal:

   Jailbreak pouze umožní instalaci neoriginálních rozšíření, nic víc. Je to v podstatě jen jeden soubor v Kindlu navíc (certifikát).

   Pokud se chcete zbavit reklam, zkuste nejprve Amazon slušně poprosit, údajně (viz poslední bod blogpostu) je Amazon k takovým prosbám vstřícný.

  • Jirka Nekola napsal:

   Reklam se nejsnadněji zbavíte tak, že na stránce http://www.amazon.com/myk odhlásíte reklamy. Platí se za to za poplatek, který činí rozdíl ceny mezi dotovanou a nedotovanou verzí, takže u KPW by to mělo být 20 dolarů. Jako primární adresu je třeba nastavit nějakou v US.

 8. Nasay napsal:

  Ahoj chtěl bych se zeptat mam Kindle touch a chtěl bych do něj čestinu. Je možno ji někde najít. Zatím se mi to totiž nepodařilo. Děkuji

  • David Šmíd napsal:

   Pro současnou verzi firmwaru (5.3.2) česká ani jiná neoriginální lokalizace neexistuje.
   Existovala krátce pro firmwary 5.0.x v rámci projektu zastřešeného mobileread.com, ale po uvedení firmwaru 5.1, který přinesl kromě angličniny překlad do dalších pěti jazyků, ztratila většina přispěvovatelů zájem.

 9. čeština do kindle 4 napsal:

  Je možné pak třeba češtinu odinstalovat?

 10. Super prace napsal:

  Opravdu dekuji pro Vase prace. Konecne babicka a pritelkyne budou spokojeni ze maji cestina v kindle

 11. Čeština napsal:

  Dobrý den
  Nevím kde dělám chybu ale zkrátka ,vložím stáhnutý program ,dám bezpečně odebrat kindle. Potom to zrestartuju.
  A dál …? Jak se dostanu k nákému bodu D …
  Děkuji za odpověd .

  • Jirka Nekola napsal:

   Rozbalil jste před nahráním do čtečky stáhnutý jailbreak? Jakou máte verzi firmware, restartoval jste čtečku podle popisu nebo jen „vypnul“ hardwarovým tlačítkem? Neměl jste náhodou čtečku již z dřívějška jailbreaknutou?
   J.

  • David Šmíd napsal:

   V návodu není „Vložte stáhnutý program“, ale „Nakopírujte soubory data.tar.gz a ENABLE_DIAGS do kořene vašeho Kindlu“.
   Jak píše Jirka Nekola, tyto soubory jsou uvnitř stáhnutého ZIP souboru, z něj se musí vybalit.
   Předchozí instalace jailbreaku by neměla mít žádný vliv.

 12. Instalace jailbreaku napsal:

  Dobrý den,
  soubory jsem dala do hlavního adresáře kindle, ale po jakém si restartu zůstala čtečka v diagnostického režimu. Jak z toho režimu se dostanu pryč? Když zadám X Exit, tak stále zůstávám v diagnostickém režimu.
  Prosím o pomoc

  Díky

  • David Šmíd napsal:

   Jsou dvě možnosti:

   1) Všechno je OK, jen se vám z nějakého důvodu nepodařilo čtečku restartovat.
   Zkuste ji restartovat natvrdo vypínacím tlačítkem: stiskněte ho a držte asi 20 sekund.
   Rozsvítí se dioda, po 4 sekundách se rozbliká a zhasne, stále držte dalších zhruba 15 sekund a pusťte.
   Pak by se měl Kindle restartovat (zabliká obrazovka, objeví se rozmáznutý obraz) a v ideálním případě se objeví obrázek s nápisem Jailbreak a odpočítáváním – pak se Kindle sám znovu restartuje do normálního režimu. Pokud ne, pokračujte bodem 2.

   2) Nakopírovala jste do Kindlu pouze soubor ENABLE_DIAGS, nikoliv však soubor data.tar.gz, popř. jste Kindle odpojila, aniž byste před tím dala „Bezpečně odebrat“ či „Vysunout“ a soubor data.tar.gz je v Kindlu neúplný či poškozený.
   Soubor ENABLE_DIAGS zajistil, aby se Kindle přepnul do diagnostického režimu (strohé menu s položkami označenými písmeny) a zůstal v něm. Soubor data.tar.gz zajišťuje vlastní instalaci jailbreaku a na závěr této instalace zajistí přepnutí Kindlu zpět do normálního režimu.
   Pokud soubor data.tar.gz chybí, Kindle zůstává v diagnostickém režimu i po restartu.
   V tomto případě je nutné Kindle připojit k počítači, zvolit na Kindlu v menu volbu „U) USB Device mode“, potvrdit a z počítače na Kindle nakopírovat do kořene soubor data.tar.gz. Pak už jen „Vysunout“ z počítače, odpojit kabel a znovu restartovat Kindle, ať už pomocí diagnostického menu nebo vypínacím tlačítkem, je to jedno. Restart bude nutné zopakovat ještě jednou a pak už byste měla vidět obrazovku jailbreaku a po nějaké chvíli Kindle zase naběhne do normálního režimu.

 13. Kindle 5 napsal:

  Dobrý den,
  chci se zeptat, zda by to fungovalo i na Kindl 5?
  Dekuji predem za odpoved

  • Jirka Nekola napsal:

   Dobrý den, ano, to je stejná čtečka – Kindle 4 je šedý, Kindle 5 je černý. Takhle si to pojmenovali jen lidé, protože na Amazonu mu nikde Kindle 5 neříkají, tam se nazývá jen „Kindle“ něco jako „iPad“, který je taky už bez čísla.

  • David Šmíd napsal:

   Cituji z úvodu článku:
   Je tady zbrusu nová čeština pro nedotykový Kindle 4, ať už ve stříbrné či černé variantě, jež bývá u nás někdy nesprávně označována jako Kindle 5.
   Takže ano.

 14. nejde připojit kindle k PC napsal:

  Dobrý den,
  omylem jsem nerozbalila data.tar a stáhla je do čtečky nerozbalené .. zasekla jsem se tudíž za rebootem, nejde mi restartovat kindle. Proto jsem chtěla postupovat podle výše uvedeného návodu, ale najednou, když chci připojit kindle 5 k PC, nezobrazuje se v PC, nejde tudíž nastavit USB Device mode a pokračovat dále. Výsledek je zamrzlá čtečka s holými písmenky Exit-reboot-atd. Co s tím, prosím? Děkuji za radu.

 15. nejde připojit kindle k PC napsal:

  ad k předchozímu – mám pocit, že je chyba v tom, že jsem do nového Kindle 5 instalovala tento jailbreak pro firmvare 4.0.1. Položku uninstall nikde nevidím, čtečka je stále na holém strohém menu, ze kterého nejde vyjít…je možné jej nějak odinstalovat?

  • David Šmíd napsal:

   To strohé menu je diagnostický režim.

   Pokud jste do Kindlu správně nezkopírovala soubor data.tar.gz, Kindle zůstává v diagnostickém režimu i po restartu.

   V tomto případě je nutné Kindle připojit k počítači, zvolit na Kindlu v menu volbu „U) USB Device mode“, potvrdit a z počítače na Kindle nakopírovat do kořene soubor data.tar.gz z odkazu uvedeném v tomto článku. Pak už jen „Vysunout“ z počítače, odpojit kabel a znovu restartovat Kindle, ať už pomocí diagnostického menu nebo vypínacím tlačítkem, je to jedno. Restart bude nutné zopakovat ještě jednou a pak už byste měla vidět obrazovku jailbreaku a po nějaké chvíli Kindle zase naběhne do normálního režimu.

 16. Odinstalace jailbreaku napsal:

  Diky za navod, vse zafungovalo jak melo. V clanku je popsana odinstalace cestiny. Jde ale nejak odinstalovat samotny jailbreak? Napr. kvuli pripadne zaruce apod. Na zadny uninstall jsem v navodu nenarazil. Co vsechno se vrati do puvodniho stavu napr. pri tovarnim nastaveni?
  Dekuji, Karel A.

  • David Šmíd napsal:

   Jailbreak se odinstaluje podobně jako čeština, v ZIPu najdete i soubor končící na _uninstall.bin, ten nakopírujete na Kindle a aktualizujete („Update Your Kindle“).
   Nicméně jailbreak není nijak značný zásah do firmwaru (jde jen o jeden přidaný soubor s certifikátem) a Amazon jeho přítomnost při reklamaci nijak nezjišťuje (ačkoli neopatrné prozrazení informace o instalaci jailbreaku by mohlo servisu dodat záminku k neuznání reklamace).

   Návrat do továrního nastavení smaže pouze uživatelský prostor, systémového oddílu, kam se rozšíření či jejich část instalují, se nijak nedotkne, proto návrat do továrního nastavení nedoporučuji používat.
   Mnohá rozšíření instalují své součásti současně i do uživatelského prostoru a po jeho smazání se octnou v polonainstalovaném stavu, který nemusí být pro laika jednoduše opravitelný.
   Některá se pak ani nedají jednoduše odinstalovat.

 17. Jan Vaca napsal:

  Dobrý den,
  bohužel instalace jailbreaku skončila u bodu 8 a bohužel si nevím rady.

 18. Jan Vaca napsal:

  ….bohužel to nejde spojit ani s počítačem, při zmačknutí USB začne čtečka blikat.

  • David Šmíd napsal:

   Zdá se, že máte podobný problém, jako jako jiná uživatelka o pár příspěvků výše. Zopakuji proto radu, kterou jsem jí dal:

   Jsou dvě možnosti:

   1) Všechno je OK, jen se vám z nějakého důvodu nepodařilo čtečku restartovat.
   Zkuste ji restartovat natvrdo vypínacím tlačítkem: stiskněte ho a držte asi 20 sekund.
   Rozsvítí se dioda, po 4 sekundách se rozbliká a zhasne, stále držte dalších zhruba 15 sekund a pusťte.
   Pak by se měl Kindle restartovat (zabliká obrazovka, objeví se rozmáznutý obraz) a v ideálním případě se objeví obrázek s nápisem Jailbreak a odpočítáváním – pak se Kindle sám znovu restartuje do normálního režimu. Pokud ne, pokračujte bodem 2.

   2) Nakopíroval jste do Kindlu pouze soubor ENABLE_DIAGS, nikoliv však soubor data.tar.gz, popř. jste Kindle odpojil, aniž byste před tím dal „Bezpečně odebrat“ či „Vysunout“ a soubor data.tar.gz je v Kindlu neúplný či poškozený.
   Soubor ENABLE_DIAGS zajistil, aby se Kindle přepnul do diagnostického režimu (strohé menu s položkami označenými písmeny) a zůstal v něm. Soubor data.tar.gz zajišťuje vlastní instalaci jailbreaku a na závěr této instalace zajistí přepnutí Kindlu zpět do normálního režimu.
   Pokud soubor data.tar.gz chybí, Kindle zůstává v diagnostickém režimu i po restartu.
   V tomto případě je nutné Kindle připojit k počítači, zvolit na Kindlu v menu volbu „U) USB Device mode“, potvrdit a z počítače na Kindle nakopírovat do kořene soubor data.tar.gz. Pak už jen „Vysunout“ z počítače, odpojit kabel a znovu restartovat Kindle, ať už pomocí diagnostického menu nebo vypínacím tlačítkem, je to jedno. Restart bude nutné zopakovat ještě jednou a pak už byste měl vidět obrazovku jailbreaku a po nějaké chvíli Kindle zase naběhne do normálního režimu.

   • Jan Vaca napsal:

    po restartu se čtečka vrátí do stejného menu jako byla, při pokusu připojení k počitači zadám USB,čtečka začne blikat a píše – odpojte kabel USB.

    • David Šmíd napsal:

     Omlouvám se, ale z toho co píšete, mi není jasné co se s Vaším Kindle děje.

     Předpokládám, že „do stejného menu jako byla“ = do diagnostického režimu.
     Dále už tápu. Co znamená „zadám USB“ ? Výběr položky „U) USB Device mode“ nebo něco jiného ? Potvrdíte výběr ? Je pak Kindle vidět z počítače ? Pokusil jste se nakopírovat soubor data.tar.gz ? Co na čtečce bliká ? Displej nebo dioda ? Jak může nepočeštěná čtečka psát „odpojte kabel USB“ ?

     Poskytujete zkrátka příliš málo informací a ty co uvádíte, se dají vysvětlovat různě.

     • Jan Vaca napsal:

      …ano, čtečka se vrátí do diagnostického režimu, vyberu položku u)USB device mode, potvrdím výběr, začne blikat displei a čtečka hlásí -eject the usb device from the PC then. Na počitači čtečka vidět néni a vůbec se nemohu dostat jinam než zas na předcházejcí diagnostický režim. Tak že propojení počitače a čtečky v současné době nejde uskutečnit.
      Při provedení tvrdého restartu se ukáže na pár vteřin „čmouhatý obrázek“ a pote opět diagnostický režim

    • David Šmíd napsal:

     Díky za upřesnění.
     Váš Kindle se chová naprosto normálně. Po aktivaci „USB Device mode“ napíše toto: „USB device exported. Once you are done eject the USB device from PC then.“, což v překladu znamená: „USB zařízení exportováno. Až budete hotovi, vysuňte USB zařízení z PC.“ (tím je míněno korektní odebrání („Vysunutí“) zařízení ze systému).
     Displej bliká jako důsledek obnovování informace o zbývající kapacitě baterie.
     Pokud v tomto momentě připojíte Kindle k PC, měl byste být schopen k němu normálně přistupovat a kopírovat na něj soubory. Pokud Kindle z PC nevidíte, může být chyba v PC nebo v kabelu. Zkuste to z jiného počítače popř. s jiným kabelem.
     Pokud si už nebudete vědět rady, nabootujte živé CD Kubrick a pomocí něj kompletně přehrajte firmware.

     • Jan Vaca napsal:

      Děkuju, dám vědět.

     • Jan Vaca napsal:

      Tak už je vše v pořádku a vše funguje, moc děkuji za pomoc.Čeština je skvělá.

      Pěkný den

 19. Jan Krivý napsal:

  Dobrý den!
  Chtěl bych se zeptat,zda mám ten stažený soubor data.tar.gz nakopírovat v tom stavu jak ho stáhnu tzn.v RARu nebo ho nejdřív rozbalit.Díky za rady

  • Jirka Nekola napsal:

   Jasne, nejdřív vybalit ze ZIPu, je to tuším v ZIPu, nikoliv v RARu. A pozor kopírujete tam dva soubory, cituji: „soubory data.tar.gz a ENABLE_DIAGS“

   • David Šmíd napsal:

    RAR je zřejmě schopný pracovat i se soubory .tar.gz, zobrazuje u nich svoji ikonu a umožňuje prohlížení/rozbalení jejich obsahu.
    data.tar.gz je skutečně archív, ale rozbalovat se nesmí !
    Musí se do čtečky nakopírovat tak, jak je.

 20. Ivo Brázdil napsal:

  Děkuji! Problémy, které jsem měl v průběhu instalace, jsem si způsobil nesprávným rozbalením. Chvíli jsem se motal v nouzovém režimu a dokonce Kindle ztvrdnul a nevěděl jsem jak z toho. Nakonec jsem po přečtení všech rad restartoval. Ještě jednou díky!

 21. wik napsal:

  Dobrý den, tak jsem nahrál jailbreak do kindle a po restartu vyběhla hláška UPDATE ERROR: 3
  Dál s tím nejde nic. Nevíte někdo co s tím??
  Děkuji.

  • David Šmíd napsal:

   Problém je v tom, že jste zřejmě současně s jailbreakem do Kindlu nahrál i instalační soubor češtiny (update_loc_cz_4.1r62_k4_install.bin), jehož přítomnost Kindlu při restartu vadí.
   Restartujte Kindle dlouhým podržením spouštěcího tlačítka a postupujte přesně podle návodu.

 22. Pavel Kubíček napsal:

  Díky! Všechno v pořádku, instalace bez potíží. I když menu není příliš komplikované, je to přece jen příjemnější když to na vás „mluví“ česky. Dobrá práce, ještě jednou děkuji.

 23. DOTAZ napsal:

  Dobrý den, prosím poradit. Mám Amazon Kindle 5, postupoval jsem přesně dle návodu. Skončil jsem u „Q) To continue“, nějak se restartovalo (s nějakým poškozeným obrázkem) a nezobrazilo se „Jailbreak“ a textem „Počkejte chvíli, než bude váš Kindle osvobozen.“ Nejde ani EXIT, stále se to vrací a nejde ani „natvrdo“ vypnout dolním tlačítkem. Prosím poraďte mi, děkuji. Kindle jsem zakoupil tento týden. Martin

 24. DOTAZ napsal:

  k výše uvedeném: do Kindle 5 jsem bohužel soubory rozbalil… Prosím radu, jak mám postupovat.
  Mám stále munu TEQUILA – system diags 1.0.6.210 a nelze vyskočit pomocí X) exit stále se vrací…

  • David Šmíd napsal:

   Ano, pokud nerozbalený soubor data.tar.gz chybí, Kindle zůstává v diagnostickém režimu i po restartu.
   V tomto případě je nutné Kindle připojit k počítači, zvolit na Kindlu v menu volbu „U) USB Device mode“, potvrdit a z počítače na Kindle nakopírovat do kořene soubor data.tar.gz. Pak už jen „Vysunout“ z počítače, odpojit kabel a znovu restartovat Kindle, ať už pomocí diagnostického menu nebo vypínacím tlačítkem, je to jedno. Restart bude nutné zopakovat ještě jednou a pak už byste měl vidět obrazovku jailbreaku a po nějaké chvíli Kindle zase naběhne do normálního režimu.

 25. Nussi napsal:

  Dobry vecer,jsem nestastna…… Postupovala jsem presne podle navodu,ale mam ted menu Tequila -system diass 1.0.6.194……..vubec s tim nemuzu pohnout dal…..vubec si nevim rady…….ovladaci tlacitka nefunguji jak maji,kindle nejde vypnout,je stale jakoby v pohotovostnim rezimu…….dekuji

  • David Šmíd napsal:

   Zřejmě stejná chyba jako v některých případech výše:
   Nenakopírovala jste soubor data.tar.gz na správné místo nebo jste korektně neodebrala Kindle ze systému a soubor data.tar.gz tak není úplný. Proč je tento krok tak důležitý se můžete dočíst tady.
   Pokud netušíte, jak Kindle korektně odebrat ze systému, doporučuji alespoň po kopírování před vytáhnutím kabelu několik minut počkat.

   Cesta k nápravě je opět stejná:
   Pokud soubor data.tar.gz chybí nebo je poškozen, Kindle zůstává v diagnostickém režimu i po restartu.
   V tomto případě je nutné Kindle připojit k počítači, zvolit na Kindlu v menu volbu „U) USB Device mode“, potvrdit a z počítače na Kindle nakopírovat do kořene soubor data.tar.gz. Pak už jen „Vysunout“ či „Odebrat“ z počítače, odpojit kabel a znovu restartovat Kindle, ať už pomocí diagnostického menu nebo vypínacím tlačítkem (podržte aspoň 20 s), je to jedno. Restart bude nutné zopakovat ještě jednou a pak už byste měla vidět obrazovku jailbreaku a po nějaké chvíli Kindle zase naběhne do normálního režimu.

   Pokud si nebudete vědět rady, kontaktujte mě emailem.

  • ČTEČKA KINDLE 4.1.0 napsal:

   Dobrý den,
   při pokusu instalace Jailbreak se mě při restartu objevil v dolní části nápis UPDATE ERROR: 3. A nelze s čtečkou nic provádět. Oč jde? Děkuji za radu a pomoc
   David

   • David Šmíd napsal:

    Zřejmě jste společně s jailbreakem do Kindlu nakopíroval i instalační soubor češtiny. Ten při restartu Kindlu vadí.
    Restartujte čtečku dlouhým (cca 20s) podržením vypínacího tlačítka a bude to v pořádku.

 26. Brano napsal:

  nainstaloval som jailbreak, vsetko fungovalo az po bod 9. obrazok jailbreak sa neobjavil. bol tam iba deformovany obraz a nabehol znovu diags. podarilo sa mi spustit test a tam som sa dozvedel toto: user sw md5sum error, update again. chcel som jailbreak odinstalovat cez usb, ale po nahrati unistalu kindle zamrzol definitivne. nekomunikuje, neda sa vypnut, pc ho nevidi. iba pri stlaceni vypinaca nachvilu zasvieti zelena kontrolka. co dalej?

  • Brano napsal:

   mala chybicka sa votrela. mal som tam rozbaleny aj nerozbaleny subor data. vymazal som obidva a nakopiroval len nerozbaleny a uz to bezi.

 27. shipka45 napsal:

  Veľmi sa vám chcem poďakovať p.Šmid za všetkú prácu a námahu, ktoru ste si dal pomôcť a poradiť aj laickým uživateľom KINDLA u tohto novšieho typu 4.1.
  Ja som do nedávna používala typ 3 s klávesnicou, vcelku som s ňou bola spokojna až nato, že mi pred viac ako týždňom zamrzol a doslúžil… Nemala som v ňom nainštalovaný jailbreak, iba medzi slovníky som si vložila anglicko-český slovník , ktorý som si nastavila obyčajne keď som čítala, knihy v angličtine.
  Doslova podľa vaších inštrukcií v tomto článku som stiahla a nainstalovala jailbreak a češtinu inst.bin. Všetko prebehlo bez problémov až nato, že keď čítam anglickú knihu nepoužíva mi to preklad do češtiny. Zbežne som si prebehla aj diskúsiu ale nevidela som u nikoho spomínanie tohto problému.
  No a keď Vám už píšem chcela by som sa spýtať čo je možné používať u tejto verzie aj iné slovníky napr. z ruského jazyka, nemčiny, španielčiny či maďarčiny??? Sem tak čítam knihy, či články aj v týchto jazykoch a preto by sa mi hodili aj tieto slovníky.
  Budem Vám veľmi povďačná za vašu pomoc a rady.

  • David Šmíd napsal:

   Problém se slovníkem není v Kindlu, ale v knize.
   Každý slovník s sebou nese informaci o tom, na jaké knihy (v jakém jazyce) se má použít. Anglický výkladový slovník i anglicko-český slovník tak Kindle používá pouze pro knihy v angličtině. Pokud je ale kniha špatně označena a má nastaveno, že je v jiném jazyce (např. v češtině), než doopravdy je, Kindle hledá slovník pro daný jazyk (pro češtinu ho ani nenajde).
   Označení jazyka je ukryto v metadatech knihy a dá se opravit např. pomocí Calibre (položka „Jazyky“ v metadatech, po její změně je nutné uložit kopii knihy na disk a tuto kopii poslat do Kindlu).

   Ostatní slovníky přirozeně fungují i u této verze, jen je nutné splnit výše uvedenou podmínku, tj. mít správně označené knihy.

 28. Honza napsal:

  Díky,skvělá práce.
  Všechno proběhlo bez potíží a mně Kindle konečně píše česky.

 29. Kindle 4, nejde jailbreak napsal:

  Zdravím pana Šmída.
  Považuji se za celkem zkušeného IT, ale s tímto si nevím rady. Postupuji přesně dle návodu, nakopíruji dva zmíněné soubory na root v Kindle, po správném odpojení Kindle ho natvrdo restartuji. Po chvilce se na displeji objeví strom s nápisem Kindle, postupuje bootování, ale v momentě, kdy by mělo dojít k najetí diagnostického režimu, Kindle přejde do normálního režimu. Když se pak podívám znovu přes PC do přístroje, soubor ENABLE_DIAGS tam je, ale druhý, data.tar.gz, tam není. Vyzkoušel jsem postup několikrát, ale vždy se stejným výsledkem.
  Měl byste pro mne nějakou radu? Děkuji.

  • David Šmíd napsal:

   Těžko říct, kde je problém, možná máte nějakou podivnou verzi firmwaru, která ENABLE_DIAGS ignoruje (tak se chovají pozdější firmwary pro Kindle Touch a Paperwhite).
   Doporučil bych vám použít utilitu fastboot pro alternativní způsob nabootovaní do diags režimu (po předchozím nakopírováním data.tar.gz).
   Nejlépe z prostředí liveCD Kubrick, jenž vše potřebné obsahuje.
   Případně můžete použít i Kubrick pro přehrání firmwaru, instalace jailbreaku je jedna z voleb při flashování.

 30. help napsal:

  Dobrý den,

  po rozbalení „kindle-jailbreak“ mám k dispozici soubor „data.tar“ nikoli „data.tar.gz“. Přesto, když nakopíruji „data.tar“ a ENABLE_DIAGS do kindlu na stejnou úroveň jako „dokumenty“ a pak přes „vysunout“ odpojím z pc, a následně restartuji přes hardware tlačítko, které držím 20-25sec, tak diagnostický režím mi nenaběhne, najede mi zpět prostředí kindlu. A když znova připojím kindl k pc, tak soubor „data.tar“ tam už nenímísto něj je tam soubor s názvem „don’t halt on repair“ a ENABLE_DIAGS. Mám kindl 4 black. Můžete mi prosím poradit, kde je chyba, podle mě postupuji podle návodu, po 5ti restartech jsem z toho už ko. Děkuji

  • David Šmíd napsal:

   Bohužel, některé operační systémy (jmenovitě Windows) ve výchozím nastavení před uživatelem skrývají část názvu souboru (poslední příponu), proto příponu .gz nevidíte, i když tam je.

   Co se týče vašeho problému s nabootováním do diagnostického režimu, buď děláte něco špatně nebo se firmware vašeho Kindlu z nějakého podivného důvodu liší od všech ostatních. Jakou máte verzi ?

   Zkuste příště po nakopírování před odpojením ještě cca 5 minut počkat a místo restartu tlačítkem restartovat Kindle z menu Settings.

   Pokud máte u počítače web kameru, mohl bych se pokusit vám pomoci přes Skype.

 31. Super napsal:

  Super, moc děkuji, vše šlo OK:-)

 32. Hana Wágnerová napsal:

  Dobrý den pane Šmíd, po hodinovém boji se čtečkou jsem vyhrála a už na mne mluví v češtině. Moc děkuji za usnadnění.

 33. Petr K. napsal:

  Dobrý den, nainstaloval jsem Jailbreak a nejspíš proběhl v pořádku, jenže včera jsem si s amazonem domluvil vypnutí reklam a po naisntalování jailbreaku tam sice reklamy nejsou, ale systém se tváří jako by se akorát nebyl delší dobu připojený k netu. To znamená že je tam hláška abych ho připojil k síti pokud chci vidět specials offers.
  Myslíte si že by to mohlo být způsobeno tím jailbreakem? Když mi to žádné special offers z netu vlastně netahá.
  Děkuji za odpověď.

 34. dotaz napsal:

  dobrý den, koupila ksem si čtečku kindle 4 a chtěla bych vědět jak poznám že tam je program Jailbreak nainstalovaný abych mohla instalovat češtinu do čtečky děkuji za odpověď Irena

 35. dotaz napsal:

  tak už rady nepotřebuji já jsem to zvládla sama.Díky za vzorný manual

 36. Poděkování napsal:

  Přiznávám, že po chmurných peripetiích některých výše uvedených nešťastníků se mi do úpravy moc nechtělo, ale překonal jsem se a vytrval:-)). Výsledek je výborný!
  Určitě jste měl s vývojem tohoto upgrade dosti laborování i nerváků, znám to dobře….
  Uveřejněte, chcete-li, nějaké č.účtu, myslím že nejen já Vám rád přispěji pro dobrou věc….
  Pavel Š.

 37. Předčítání textu v Kindle For PC napsal:

  Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zda je možné rovněž nainstalovat české předčítání textu do Kindle For PC a jakým způsobem. Děkuji!

  • David Šmíd napsal:

   Přímo do aplikace Kindle for PC to asi nepůjde, ale obecně existuje více aplikací pro PC, které jsou schopny předčítat zobrazený text.
   To by mohla být cesta, ale osobní zkušenost s tím nemám.

 38. Miloslav Jurák napsal:

  Dobrý den, můžete mi prosím sděli, zda je k mání čeština pro Kindle Paperwhite?

  Děkuji.

  • David Šmíd napsal:

   V současné době k mání není a jestli bude k mání někdy v budoucnu, je otázka.
   Amazon se bohužel k modifikacím firmwaru staví dost nepřátelsky a s každou další verzí firmwaru a s každou další čtečkou je to více a více komplikované.
   Zatímco na Kindle Keyboard je vše snadné, na Kindle 4 už je to o trochu složitější, oba tyto typy však není možné nevratně poškodit, vždy se dá každá komplikace řešit.
   Naproti tomu instalace na Paperwhite by byla velmi komplikovaná a pro laika by dokonce hrozilo nemalé riziko zničení čtečky.

   • Tarek napsal:

    Dobrý den,
    říkáte že čeština pro paperwhite je složitá pro laiky. Tudíž pro pokročilé je možno češtinu nainstalovat do amazon kindle paperwhite 2? pokud ano, prosím o nějaký návod, buď zde nebo klidně do emailu.
    Předem děkuji

    • David Šmíd napsal:

     Neříkal jsem je, ale by byla, žádná neexistuje, takže ji ani není možné nainstalovat.
     Aby to možné bylo, musí ji nejdříve někdo udělat. Není možné prostě vzít češtinu pro Kindle 4, „nějak“ se v ní pošťourat a nainstalovat na Paperwhite 2. Jsou to dvě rozdílná zařízení a pokaždé je nutné začínat takřka od nuly.

     Nicméně asi vás potěším, stal jsem se majitel čtečky Paperwhite 2 a v současné době již na češtině pracuji.
     Až bude hotová, dozvíte se to zde na Eboočku.

 39. Režimy napsal:

  Dobrý den, stáhla jsem soubor, extrahovala ale po otevření jsem zjistila, že soubor ENABLE_DIAGS má 0 bajtů..může to být příčina toho, že po restartování mi čtečka naběhla zpátky do normálního režimu místo do diagnostického režimu?

  • David Šmíd napsal:

   ENABLE_DIAGS slouží pouze jako příznak, takže to, že je prázdný, je normální.
   Ve vašem případě je možná chyba spíše v tom, že kopírujete soubory dovnitř složky documents místo do kořene.

 40. UPDATE ERROR : 3 napsal:

  Dobrý den,
  měla jsem nainstalovaný jailbreaku a češtinu v kindle5 a bohužel jsem omylem dala update softwaru. Hodilo to chybu error 3. Čeština fungovala jen na na menu,po otevření menu,bylo již v angličtině.
  Zkusila jsem restart,ale bohužel to zůstalo v diagnostickém režimu, takže jsem přes usb rozhraní chtěla odinstalovat jailbreak,jenže kindle hodil hlášku update error 3 a takto zamrzl.V pc ho přes usb nejde vidět a nelze ani vypnout.
  Je ještě nějaká záchrana? Nebo je můj kindle k.o.?
  Moc děkuju za případnou odpověď.

  • UPDATE ERROR : 3 napsal:

   tak problém je vyřešený :-) …zapomněla jsem,že jsem tam měla nainstalovaný duokan,který tuto chybu zapříčinil…takže jsem dala pryč Dk soubor a čtečka naběhla…ale čeština dělala problémy,takže jsem přeinstalovala…

 41. řazení poslední nahoře napsal:

  Po naistalování češtiny, se mi při řazení poslední nahoře, objevují nejnovější čtené knihy až na poslendí stránce. Co dělám špatně?

  Děkuji

  • David Šmíd napsal:

   Zkontrolujte si, zda máte řazení nastaveno na „Nedávné nahoře“ či „Podle kolekcí“.
   Také může být problém způsoben špatně nastaveným časem.

   • řazení poslední nahoře napsal:

    Nedávne nahoře mám, ale k času se nedostanu, protože nemám Kindla registrovaného.

 42. zloocko napsal:

  Dobrý den, objevil se problém po instalaci jailbreaku (nainstaloval se v pořádku), nejde však nainstalovat čeština. Bod Menu->Settings funguje,ale dále Menu->Update Your Kindle již nikoliv. Děkuji za odpověď.

  • David Šmíd napsal:

   Co přesně nefunguje ?
   Pokud je volba „Update Your Kindle“ šedivá, zřejmě jste nenakopíroval do Kindlu správný instalační balíček nebo jste ho nakopíroval na nesprávné místo (musí být přímo v kořeni, nikoliv ve složce „documents“).

 43. Milan napsal:

  Díky za češtinu, chvílí jsem se pral s instalací jailbreaku, ale díky radám jsem se přesto dostal a už tam mám i češtinu. Díky za to.

 44. Sedláčková napsal:

  ať dělám, co dělám, pokaždé se z bodu 8.) dostanu zpět do bodu 7.) a nechápu, co dělám špatně…

  • Sedláčková napsal:

   *omlouvám se za překlik…
   z bodu 8.) přeskočí zpět do bodu 4.)

   • David Šmíd napsal:

    Zřejmě opět stejná chyba jako v některých případech výše:
    Nenakopírovala jste soubor data.tar.gz na správné místo nebo jste korektně neodebrala Kindle ze systému a soubor data.tar.gz tak není úplný. Proč je tento krok tak důležitý se můžete dočíst tady.
    Pokud netušíte, jak Kindle korektně odebrat ze systému, doporučuji alespoň po kopírování před vytáhnutím kabelu několik minut počkat.

    Cesta k nápravě je opět stejná:
    Pokud soubor data.tar.gz chybí nebo je poškozen, Kindle zůstává v diagnostickém režimu i po restartu.
    V tomto případě je nutné Kindle připojit k počítači, zvolit na Kindlu v menu volbu „U) USB Device mode“, potvrdit a z počítače na Kindle nakopírovat do kořene soubor data.tar.gz. Pak už jen „Vysunout“ či „Odebrat“ z počítače, odpojit kabel a znovu restartovat Kindle, ať už pomocí diagnostického menu nebo vypínacím tlačítkem (podržte aspoň 20 s), je to jedno. Restart bude nutné zopakovat ještě jednou a pak už byste měla vidět obrazovku jailbreaku a po nějaké chvíli Kindle zase naběhne do normálního režimu.

    Pokud si nebudete vědět rady, kontaktujte mě emailem.

 45. Správný postup? napsal:

  Dobrý den, byla mi dovezena z USA nová Kindle 4 s verzí firmwaru 4.1.1, do které nebyly prováděné žádné zásahy, a není zaregistrovaná. Předpokládám, že v tomto případě není nutno používat aplikaci uninstall.bin. Postup lokalizace je popsán srozumitelně, předpokládám, že s tím problémy nebudou. Otázkou je zda Kindle nejdříve registrovat, a pak až provést lokalizaci, případně opačně. V Kindle nelze zatím vyrobit složky např. členění dle autorů, v menu to je asi Collections. Je vyšeděno, údajně se zprovozní až po registraci. O tuto možnost bych nesprávným postupem nerad přišel. Pokud se složky v Kindle vyrobí při připojení k PC, Kindle ji nevidí.
  Děkuji za odpověď JirkaFM

  • David Šmíd napsal:

   Kolekce bez registrace skutečně není možné používat.
   Co se týče češtiny, je úplně jedno, kdy ji nainstalujete.
   Dokonce je možné nainstalovat češtinu, odregistrovat čtečku a instalací speciálního balíčku uvést Kindle do stejného stavu v jakém ho dodává Amazon – při „prvním“ zapnutí je pak ve výběru jazyků i čeština.
   To se může hodit, pokud má čtečka sloužit dárek.

   • Správný postup? JirkaFM napsal:

    Děkuji za odpověď, Kindle již má Kolekce a je lokalizována do CZ v pohodě dle návodu. Akorát při instalaci Jailbreaku se mezi bod 6 a 7 vlodil další bod řekněme 6a kde bylo třeba logicky vybrat Reboot system a potvrdit středovým tl. dále pak vše dle návodu včetně CZ. Pro další práci se čtečkou je na netu dostatek popisu, neměl by být problém. Za sebe i za manželku moc děkuji. JirkaFM

    • Správný postup? JirkaFM napsal:

     Omlouvám se, to co jsem nazval jakýmsi bodem 6a ve Vašem popisu je jako bod 6, při instalaci jsem ho přehlídl a zbytečně jsem mystifikoval. JirkaFM

 46. System digags zaseknuty napsal:

  Dobry, mne to uplne ostalo zaseknute v system diags a nemozem sa pohnut vobec. ani restart , nic proste nefunguje. HELP

 47. Nezobrazují se mi soubory doc a docx napsal:

  Nezobrazují se soubory doc a docx, není to tím, že jsem ještě čtečku nezaregistroval? PDF a jiné vidí bez problémů. Pokud je to tou registrací, můžu to udělat i když jsem již čtečku počeštil, nebo se musí nějak odinstalovat?

  • David Šmíd napsal:

   Kindle DOC(X) přímo nepodporuje, Amazon pouze nabízí automatický převod do MOBI, pokud si soubor pošlete do čtečky pomocí emailu.
   Zaregistrováním získáte speciální mailovou adresu, na kterou budete moci posílat knihy – ty vám budou posléze doručeny do Kindlu pomocí wi-fi připojení.
   Další možností je převést DOCX dokument do MOBI pomocí aplikace Calibre a následně ho nakopírovat do Kindlu přes USB.

 48. Kindle 4 napsal:

  Dobrý den, uvažuju o koupi Kindlu rodičům, kteří nezvládají angličtinu. Prosím poradil byste mi, pro který Kindle se rozhodnout, abych tam mohla češtinu pomocí jailbreaku nainstalovat? Našla jsem nedotykový Kindle Touch, Kindle Keyboard, ale nikde u specifikací nemají jaký mají firmware….. A kindle 4 je zase bez klávesnice, tak předpokládám, že je dotykový. Předem děkuji, Magda Z.

 49. Díky napsal:

  Maestro, funguje to bezchybně. Hezký den a děkuji.

  Petr N.

 50. Kindle 4 napsal:

  Dobrý den. Do čtečky jsem na úroveň dokumenty nainstaloval enable diags rozzipoval složku data.tar.gz a složku var uložil na stejnou úroveň přesto se čtečka sekla v servisnim menu a i po nekolika restartech zůstala zamrzlá.Znovu odebral a přidal složku var a nic.poté jsem tuto složku odebral a zkusil nainstalovat updape jaibreak 1.5.ds uninstal.bin stím že vše odinstaluji. Po restartu to napsalo hlášku error 3 a vratilo se to do servis. menu.Opět instalace rozzipovaného souboru dara.tar… restart a opět servis menu. Děkuji za radu jak z tohoto ven.

 51. Kindle 4 napsal:

  Již se podařilo děkuji.

 52. nefunguje napsal:

  zaseknu se u bodu 4. Po restartu se loaduje klasicke menu a ne Diag menu. Co s tím? Může to být tím že jsem na Macu? Jedná se o Sponzorovanou verzi Kindlu. Nebo pomůže už jen nahrání celého systému přes USB či DNS?
  díky Václav

 53. Poděkování napsal:

  Móóc děkuji Panu Šmídovi – je to su per !!

  Miroslav P.

 54. Díky napsal:

  Patří Vám velký dík za návod a češtinu. A samozřejmě i za počeštěny návod! Velmi dobrá práce!

 55. robo napsal:

  Vím,že jste problém popisoval výše,ale jsem stále v diag.režimu a nemůžu ven ani po vaší radě.Mám překopírované obě složky data tar. (po rozbalení složka var)i složku enable diags.Po první restartu se stále vracím do dignos.režimu.Co s tím???Děkuji za pomoc

 56. Kindle5 napsal:

  Dobrý den, velké díky pane Šmíd. Vaše podrobné návody na lokalizaci do CZ mne přiměli si konečně pořídit také Kindle5 (od amazon.de).Lokalizace proběhla bez problémů (super). Mám otázku – je možnost nainstlovat vlastní spořiče obrazovky na nedotykový Kindle s firmwarem 4.1.1, je Kindle5 od amazon.de (akce 49 eur) bez reklam (má být při uspání bílá obrazovka? Na mém kindle5 jsou obrázky jako na sponzorované,tak ani nevím jestli by bylo možné později naistalovat vlastní spořiče. Ještě jednou díky za češtinu.Je to skvělé!!!

  • David Šmíd napsal:

   Na sponzorovaném Kindlu není možné použít vlastní spořiče obrazovky.
   Jestli jsou na vašem Kindlu obrázky jako na sponzoravané verzi, zřejmě se skutečně jedná o sponzorovanou verzi.
   Na Kindlu s firmwarem 4.1 i 4.1.1 bez reklam je možné používat vlastní obrázky jako spořiče obrazovky, dokonce je možné používat jako spořič i obálku právě čtené knihy.

 57. Luc napsal:

  Mockrát děkuji za návod :) Podle sebe jsem sice poměrně zdatný angličtinář, ale čeština mi velmi usnadní práci se čtečkou (obzvláště když je moje první).

 58. paperwhite2 napsal:

  Dobrý den chtěl bych se zeptat zda je čeština pro kindle paperwhite 2.
  Děkuji.

 59. Jarda Hrdlička napsal:

  Dobrý den,

  Děkuji za existenci Vašeho webu.
  Jako správný IT amatér jsem se pustil do instalace češtiny aniž bych si pořádně přečetl návod (a ještě navíc do kindle své kamarádky).Čtečka se mi za to odvděčila tím, že mi ukázala svou hlášku Error 3. Naštěstí jsem v diskusích pod Vaším článkem odpověď našel a vše se vyřešilo. Dnes čtečka skvěle funguje a díky Vaší češtině je život s ní mnohem jednodušší, než s mým Kindle Touch. Nechystáte (náhodou)češtinu i pro něj?
  JH

 60. Bercis napsal:

  Dobrý den, děkuji za info o češtině do Kindle 5. Ale mám problém, při instalaci češtiny, mě po restartu naběhlo pouze toto: UPDATE ERROR: 3. A čtečka nereaguje. Děkuji Vám za radu, jen doufám, že si nebudu muset kupovat novou. Díky Jirka B.

 61. paní Nadšená napsal:

  Obrovské díky,čtečku jsem dostala od manžela a jsem moc vděčná za návod jak do ní heknout čj.Popis-návod je perfektní,když jsem to dokázala nainstalovat JÁ tak už to podle tohoto manuálu dokáže každý.
  Díky moc,moc.

 62. firlaj napsal:

  Za moji maminku vam straslive moc dekuju, ctecku ma moc rada, ale anglicky neumi a anglicke ovladani ji dosud v plnohodnotnem ovladani ctecky dost brzdilo. GJ!

 63. toast666 napsal:

  Zcela bez problémů,velké díky !!!

 64. Velké díky! napsal:

  Moc aa moc děkuji, už nainstalováno a moc super :-) Velké díky!!!

 65. Luky S. napsal:

  Dobrý Den,

  Nedaří se mi rozchodit češtinu. Instalace Jailbreaku bez problémů. Chyba nastane, když při instalaci češtiny dám update your Kindle. Update sice naběhne, ale po chvilce se objeví hláška, že update nebyl úspěšný. Naběhne zpět domovská obrazovka a čeština mezi ostatnímy jazyky není. Zkoušel jsem znovu vše odinstalovat a opakovat, ale beze změn. Jsem si jist, že postupuji přesně podle návodu. Už jsem Vaši češtinu instaloval cca před rokem do jiného Kindlu a tam vše proběhlo bez problémů. Problém s novějším firmwarem? Nevíte co s tím? Ještě se objevil jeden problém, když vložím nové knihy, tak některé se pak po bezpečném odpojení neobjeví v nabídce Kindlu vůbec a ty co jsou tam vidět nejdou otevřít.
  Děkuji za radu.

 66. Čtečka napsal:

  Prosím o radu…jak se mám dostat na bod U, USB devidce mode, když čtečka vůbec nereaguje,ani na připojení k pc ani nelze vypnout..prostě nic…poradte mi prosím

  • David Šmíd napsal:

   Restartujte čtečkou dlouhým (cca 20 s) podržením vypínacího tlačítka. Pokud při tom dioda ani neblikne, dejte Kindle aspoň na dvacet hodin do nabíječky.

 67. Super děkuji!! napsal:

  Mockrát Vám děkuji za návod + řešení problému s neproběhnutým restartem! Všechno funguje a je celkem pro laika pěkně popsáno a myslím, že by si s tím měl každý kdo umí číst poradit, pokud jsme to zvládla i já ;-) . Doporučuji pořádně číst! :-)

 68. Janko napsal:

  Vážený pane Šmíd, chtěl bych Vám touto cestou poděkovat za vytvoření češtiny do Kindle a za její zveřejnění pro ostatní zájemce. Koupil jsem tuto čtečku dceři pod stromeček a teprve když za mnou přišla, že tam není čeština začal jsem se pídit, zda by někde nebyla čeština k dispozici. Našel jsem tu Vaši, hned jsem ji podle návodu nainstaloval a byl jsem výsledkem mile překvapen. Opravdu perfektní. Jenom v bodě 3. postupu instalace jaibreaku by bylo vhodné za Menu-*Settings vložit, potvrdit středovým tlačítkem čtyřsměrového ovládacího tlačítka a pokračovat-*Menu-*Restart. Jinak je vše v naprostém pořádku. Ještě jednou díky.

 69. Milan napsal:

  Díky za češtinu, chvílí jsem se pral s instalací jailbreaku, ale díky radám jsem se přesto dostal,ale mám jiný problém kyndle5 má 2048Mb já jsem si do něho stáhl asi60Mb dat a zbývající místo mi ukazuje 1319 Mb nemůž přijít kam se podělo asi 700Mb. Děkuji za pomoc

 70. Chyba zobrazení napsal:

  Ahoj,

  jelikož si s Amazonem rozumíš, potřebovala bych radu. Češtinu jsem si v pořádku stáhla a je to super. Ale stalo se mi, že mám napravo několik čárek, který mu neumožňují pak v pravém okraji číst. Nezmizí ani, když čtečku úplně vypnu… Zkoušela jsem ji restarovat, vrátit do továrního nastavení, ale nic nepomohlo…. Nevěděl bys co s tím?

 71. AMAZON-Kindle čtečka knih napsal:

  Pane Šmíd.Prosím Vás,koupil jsem manželce k vámocům Čtečku knih(je v Angličtině)a potřeboval bych ji dát do Češtiny,ale namám naistalovaný JAILBREAK.Jak ho mám nainstalovat,aby mně to pustilo dál.Děkuji Stanislav Tomeček.

 72. Kindle 5 napsal:

  Paráda bezvadně to funguje, přesně podle návodu. Moc díky :-)

 73. Martin napsal:

  Děkuji za příležitost.
  Funguje báječně.
  Je to otázka několika minut i pro ajťáka jako já.
  m.

 74. vitataka napsal:

  Mockrát děkuji za češtinu.Návod je opravdu přesný. Vše proběhlo,tak jak je popsáno na této stránce.Otázka asi 10 minut.Ještě jednou dík.

 75. vlaska1 napsal:

  Tak vše, co je zde výše uvedeno, jsem si měla pročíst dřív, než jsem si koupila Amazon Kindle Paperwhite2. Penzistka znalá angličtiny „a little“ jsem bez češtiny vyřízená. Nebo je možné i do této čtečky češtinu nainstalovat? Děkuji

 76. M. napsal:

  Moc moc díky za návod. Super popsaný i pro „pc odborníka“ jako jsem já a můžu teď čtečku půjčit i mamče, která se bojí zmáčknout cokoliv, co je v angličtině :-)

 77. RADA napsal:

  Dobrý den.
  jsem pocitacovy amater a taky to podle toho dopadlo. Zkousel jsem nainstalovat CZ do amazon 4.1 a dopadlo to tak, ze jsem v menu TEQUILA – Run in Test – 67.
  A z toho se nemuzu dostat. Delal jsem to podle navodu do cisla 8, restartovalo se to, ale nezobrazilo se „Jailbreak“ a textem „Vyčkejte prosím, než bude váš Kindle osvobozen.“
  Nechal jsem to takhle pres pul hodiny a nic. Stale jsem v tom menu. Kdyz ho vlozim do USB pise mi to vymenitelny disk.
  Nejaka rada prosiiim. :-)

 78. Roman napsal:

  Dobrý den,
  instalace češtiny dopadla dobře – 100%, ale mám dotaz z jiného soudku. I když se uvádí zvětšení písma cca.6x, funguje to jen u slovníku, kde se stránka přizpůsobí. Knižní text musím přesouvat do strany a to není ono. Je to formátem nebo někde dělám chybu. Dekuji a hodně pohody přeje R.

  • David Šmíd napsal:

   Je to formátem.
   Formát PDF se pro použití ve čtečkách moc nehodí, je to v podstatě elektronický výtisk dokumentu a má pevně dané rozměry – většinou A4 nebo A5, což je na čtečku pořád ještě moc a písmenka jsou pak na displeji moc malá.
   Pokud knihy v jiném vhodnějším formátu (mobi, azw) nemáte, řešením by bylo použít Librerator, což je alternativní čtečka dokumentů do Kindlu, která umí tzv. PDF reflow, tj. zalomí PDF tak, aby pasovalo na obrazovku čtečky i při použití lupy.

 79. Konečně to funguje... napsal:

  Mnohokrát jsem zkoušel výše uvedený návod, bohužel bez úspěchu. Po nakopírování souborů ENABLE_DIAGS + data.tar a tvrdém restartu tlačítkem (to je důležité zmínit)se mi kindl vrátil do původního stavu beze změn. Došlo na pár mailů s autorem, leč bezvýsledně. Můj problém byl ten, že restart se nesmí dělát tlačítkem, ale pouze a jen z Menu, jak je popsáno v návodu. To jsem nedělal, ať jsem se snažil sebevíc, postup: (Menu -> Settings -> Menu -> Restart) byla pro mě konečná, neboť jsem druhé Menu v Settingu nemohl najít. Proto následoval alternativní restart tlačítkem a tak furt dokola. V diskuzi jsem narazil na několik uživatelů, kteří byli přesvědčeni (jako já), že jejich kindle v Settings žádné Menu nemají.
  Takže pro nás laiky: Zmáčkněte Menu, najděte Settings, potvrďte, OPĚT ZMÁČKNĚTE na klávesnici Menu a pak už jen najeďte na Restart a potvrďte.
  Poté už vše běží jak po drátku!

  • Přesně dodržet postup instalace napsal:

   .. podle návodu a vždy trpělivě vyčkat na dokončení restartů, pak přeinstalace proběhne správně a čeština musí fungovat na první pokus.
   Holt někdo to musí dostat tak nějak víc po lopatě, aby pochopil.
   Jinak musím ohodnotit toto dílo jako Superrrrrr!

 80. Hanka napsal:

  Pane Šmíde, velká poklona a velký dík. Vzhledem k tomu, že jsem téměř 60ti letá ženská, která se v technických záležitostech příliš nevyzná, tak podle Vašeho návodu jsem i já vše zvládla a mám ve svém Kindlu češtinu. Jen by mě zajímala ještě jedna věc. Jde nějak zprovoznit (aby bylo tučně v nabídce) vlastní nastavení Písma v Menu? Je šedé, nepřístupné. Díky moc za vše.

  • David Šmíd napsal:

   To, že není položka Písma dostupná, je zřejmě tím, že máte otevřenou knihu ve formátu PDF.
   Tento formát není moc vhodný pro čtečky, je to v podstatě fixní digitální výtisk, kde je vše (písmo, rozlišení, velikost stránky,…) napevno stanoveno a nedá se jednoduše změnit.
   Tyto dokumenty bývají ve formátu A4 či A5, což je stále větší rozměr než má obrazovka Kindlu a Kindle pak zobrazuje stránku ve zmenšené podobě, což má za následek ony špatně čitelné „blechy“.
   Můžete zkusit nainstalovat alternativní čtecí aplikaci Librerator, která umí tzv. PDF reflow, tj. umí PDF znovu zalomit a díky tomu umožňuje onu kýženou změnu velikosti písma.

   Upřednostňujte však raději formát MOBI, ten dokáže využít všechny možnosti, které Kindle nabízí (dynamická změna velikosti či typu písma atd.).

   • Hanka napsal:

    Díky za radu. Nevím, jestli se mi podaří Librerator stáhnout, ale zkusím to. Některé knížky v PDF jsou v pohodě čitelné, ale některé opravdu ne a když dám zvětšení z možností nabízených, tak bych se musela ručně posunovat na každém řádku, a to se nedá. Zkusím a dám vědět, jak jsem dopadla. Mějte se moc hezky.

 81. Hanka napsal:

  Tak nevím. To je už na mě moc velké sousto. Natáhnout češtinu bylo v pohodě, protože je podrobně popsaný každý krok. Ale v tomhle vůbec nechápu, co mám dělat. No, hlavně, že mám tu češtinu. To je přednější.

  • David Šmíd napsal:

   Ono to tak složité není.
   Nainstalujete MKK podobně jako češtinu, pak si stáhnete KUAL-v2.3.zip a rozbalíte do dokumentů na Kindle.
   KUAL je jen takový spouštěč jiných aplikací, na Kindlu se bude jevit podobně jako kniha. Jeho otevřením se dostanete do menu, odkud se dá Librerator spustit.
   Po KUALu si stáhnete librerator-R2.zip a librerator_kual.zip a obojí rozbalíte do kořene Kindlu.
   Hotovo.

   • Hanka napsal:

    Tak jsem si s natažením popsaných souborů do čtečky pohrála, ale stejně nevím, jak to pak použít. Asi jsem to tam natáhla špatně. Ten první soubor se má nainstalovat zazipovaný do kořene? Tak jsem to udělala. Nebo rozbalený? A ty další soubory stačí rozbalit na jednotlivé adresáře – tak jsem to udělala, nebo i ty je nutné rozbalit a do čtečky natáhnout jednotlivě? Nějak stejně nechápu, jak to pak používat. Ale tohle je už se mnou na Vás asi moc, co? Raději jsem to z Kindlu zase odstranila. Hezky jsem si názvy označila, abych pak náhodou neodstranila něco jiného. Děkuji za snahu a trpělivost, ale tohle asi vážně nezvládnu.

    • David Šmíd napsal:

     Nejdříve se z MKK nakopíruje soubor Update_mkk-20140214-k4-ALL_install.bin do kořene Kindlu a nainstaluje se pomocí Nastavení->Aktualizovat Kindle.
     Potom se celý obsah souborů librerator-R2.zip a librerator_kual.zip rozbalí do kořene Kindlu a nakonec se z KUALu nakopíruje soubor KUAL-KDK-1.0.azw2 do složky documents.
     V Kindlu se objeví „kniha“ s názvem KUAL a po jejím otevření uvidíte menu, které obsahuje položku Librerator. Vyberte ji a potom ještě položku Start in documents.
     Tím se Librerator spustí v režimu výběru souborů. Open last document spustí Librerator s poslední otevřenou knihou.
     Doporučuji si nastudovat klávesové zkratky.

     • Hanka napsal:

      Tak jsem se k tomu konečně dostala. Snažila jsem se to udělat přesně podle návodu, i když si nejsem jistá, že jsem to udělala tak, jak jste myslel. Píšete, že se objeví „kniha“ s názvem KUAL. To se objevilo, ale když to otevřu, tak tam jsou dvě nabídky. U první je napsáno KUAL s kolečkem, 1 a trojúhelníčkem a když to rozkliknu, tak je tam napsáno „No extensions found“. Druhá nabídka je“Quit“. Librerator v nabídce není.

     • David Šmíd napsal:

      Nerozbalila jste librerator_kual.zip do kořene Kindlu. Jinak byste v Kindlu přímo v kořeni viděla složku extensions a uvnitř ní složku librerator. KUAL ji taky nemůže nalézt a tím pádem vám nenabízí menu pro spuštění Libreratoru.
      Zároveň se ujistěte, že jste skutečně do kořene Kindlu rozbalila vlastní Librerator, tj. archív librerator-R2.zip (měla byste v kořeni Kindlu vidět složku librerator).

 82. Hanka napsal:

  Librerator_kual.zip jsem tam natáhla rozbalený znova, myslela jsem, že jsem to udělala třeba špatně a je to stejné. Ale jestli není problém v tom, že jsem natáhla MKK, jak jste psal přes Nastavení a aktualizaci Kindle. Ale nikde jsem tam MKK pak neviděla. Tak jsem to udělala znova, ale ta aktualizace už není dostupná. Je šedá a nedostanu se k ní. Zkusila jsem restartování, ale to nepomáhá. Někde jsem udělala chybu, ale nevím kde. Už to asi raději nechám, abych čtečku nepokazila. Jo a v kořeni mám libreratory dva. Librerator.R2 a librerator z kualu. Díky za trpělivost a rady, ale vzdávám to. Myslíte, že je velký problém, že mi zmizela ta možnost aktualizace Kindle?

  • David Šmíd napsal:

   Myslím, že celý váš problém spočíval v tom, že jste nerozbalila obsah ZIP souborů do Kindlu, ale že jste je místo toho jen nakopírovala nerozbalené.
   Je třeba chápat rozdíl mezi složkou a souborem.

 83. nejde to napsal:

  Zdravím,
  bohužel mi to nejde, mám kindle 4 černý, ale když nakopíruju obě složky do kořene kindlu, objeví se u nich malý, zelený zámeček. Poté bezpečně odpojím od pc. kliknu na vše a po „restartování se mi na 3 sekundy objeví zdeformovaná obrazovka a zase se to přepne zpět do menu s instalováním češtiny. a když kindle znovu připojím k pc, už tam nemám soubor data.tar.gr zkouším to po několikáte ale nejde to. prosím o pomoc :(

  • nejde to napsal:

   a už mi ani nejde vrátit se do původního továrního stavu čtečky, pořád tam mám to vaše menu ikdyž soubory smažu :(

   • David Šmíd napsal:

    Nejde o „moje“ menu, ale o menu diagnostického režimu.
    Řešení vašeho problému je uvedeno výše v diskusi.

    • Nejde to napsal:

     bohužel teď, když jsem oba dva soubory nakopírovala do složky a zapnula jsem čtečku,postupovala do kroku 7 a nic se nestalo, už vůbec nereaguje. Zobrazí se jen zdeformovaný obraz a vůbec na nic nereaguje, ani už se nemohu připojit k pc.(neobjeví se že je připojena) Jsem opravdu zoufalá, prosím o pomoc ! :(

     • David Šmíd napsal:

      Hlavně žádnou paniku, čtečce nijak ublížit nemůžete.
      Zkuste Kindle restartovat 20s podržením vypínacího tlačítka, pokud to nepomůže, je čtečka nejspíš vybitá – připojte ji na několik hodin na nabíječku a zkuste to znova.
      Pokud ani to měl nepomůže, napište mi na email (najdete ho v souboru ctime.txt).

 84. rada napsal:

  V menu potvrdím settings ale potom nemám už na výběr restart.

 85. rada napsal:

  Pardon, už je to v pořádku.:-) Byl jsem jinde.

 86. rada napsal:

  Ještě nemohu najít soubor data.tar.tz. Mám jenom zabalenou složku data.tar. Po rozbalení tam data.tar.dz není.

 87. rada napsal:

  Děkuji moc, funguje. :-)

 88. "Vaše paměť je plná" napsal:

  Přeji krásný den, na posledních dvou zařízeních jsem se setkal s problémem ohledně memmory usage – nahrál jsem cca 900 knih – na kindlu zbylo 890 mb volného místa, ráno jsem se podíval na kindle a ejhle baterie skoro vybitá a volné místo bylo 500 mb – přes noc mi cosi sežralo 400 mb – stalo se mi to u třetího zařízení – jedno reklamováno a náhrada byla v pořádku, tento kindle je mámin a bohužel ani náhrada nefunguje v pořádku. setkal se někdo s podobným problémem? Čeština resp. jailhack by to neměl ovlivnit protože první kindle nebyl počeštěn.

  • David Šmíd napsal:

   Je možné, že nějaká kniha Kindlu nechutná – indexování se na ní zasekne.
   Doporučuji nahrávat knihy v dávkách a sledovat chování indexeru. Pokud dáte z hlavní obrazovky vyhledat nějaký nesmysl, který se v knihách nevyskytuje, na stránce s výsledky vám Kindle napíše, které knihy ještě nebyly oindexovány.
   Indexování se dá vypnout způsobem uvedeným zde: http://amazon.heureka.cz/poradna-otazka/196071/ , po každém restartu je to však nutné provést znovu.
   Permanentní vypnutí indexování je také možné, ale je to netriviální zásah do firmwaru.

 89. Funguje :) napsal:

  Kindle 5, fw 4.1.1 koupený před týdnem – funguje.
  Děkuji!

 90. vlaska1 napsal:

  Pane Šmíde,děkuji za verzi 5.4.3.2 pro Kindle Paperwhite2,
  jste skvělý, skládám poklonu. Prosím o číslo Vašeho účtu.

 91. vlaska1 napsal:

  Předávám příkaz k úhradě na charitu. Vám přeji pevné zdraví. V

 92. dotaz napsal:

  mám na vás velkou prosbu mám čtečku kindle 4 musela ji nastavit znovu do továrního nastavení ,ale nějak nevím co stím dál mám prosbu když mi odepíšete na můj email tak vám pošlu obrázek co se mi tam v té čtečce objevilo za text nevím si stím rady poradíte mi prosím. Předem Vám velmi děkuji už jsem si nani zvykla a nerada bych oni přišla.

 93. Poděkování napsal:

  Mockrát děkuji za skvělou práci, ač jsme se bála instalace češtiny, podle návodu jsem to zvládla. Ještě jednou DÍKY!!!
  P.S. Ani byste nevěřil, jakou z toho mám radost…

 94. .. napsal:

  Dobrý den, dostali jsme se pouze do bodu 3..Nevíme jak restartovat kindle..Prosím poraďte..

 95. nepodařilo se napsal:

  tak se nepodařilo… dobrý den?
  pokus instalovat JAILBREAK na čtečku kindle5.
  hláška UPDATE ERROR3 a rozsypaný písek na display čtečky.

  Jak se přihodilo?
  Nejprve jsem nejspíš chybně instalovala Jailbreak5.4 do své čtečky kindle5. Překopírovala jsem soubory „bridge.sh“ „DONT_HALT_ON_REPAIR“ „jb.sh“. Nestalo se očekávané dle návodu.
  Tedy jsem vyhledala a překopírovala Jailbreak k4.1.5 a současně smazala výše uvedené soubory z kmenového adresáře čtečky. Po bezpečném odebrání z PC se přihodilo okamžitě ona rozsypaná obrazovka na čtečce s hláškou „UPDATE ERROR3″ v levém dolním rohu obrazovky.
  Nyní nelze se čtečkou vůbec nic.
  Prosím poraďte co dělat? … zoufám si
  Děkuji

  • David Šmíd napsal:

   Update error 3 znamená, že jste v Kindlu nechala při restartu nějaký instalační balíček (ať už češtiny nebo něčeho jiného).
   Restartujte čtečku dlouhým (cca 20 s) podržením vypínacího tlačítka a pak postupujte přesně podle návodu, nedělejte nic jiného.

 96. nepodařilo se napsal:

  jo …
  tak jsem se posunula pouze do fáze bílé obrazovky s hláškou:
  TEQUILA- MoviNand- 88
  1.0.6.211
  User sw md5sum error, update again

  dál se dostávám základního menu TEQUILA a nevím jak dál
  :-(

  • David Šmíd napsal:

   Připojte Kindle k počítači, zvolte na Kindlu v menu volbu „U) USB Device mode“, potvrďte a z počítače na Kindle nakopírujte do kořene soubor data.tar.gz (součást jailbreaku), ostatní případné soubory smažte.
   Pak už jen „Vysunout“ či „Odebrat“ z počítače, odpojte kabel a restartujte Kindle, ať už pomocí diagnostického menu nebo vypínacím tlačítkem (podržte aspoň 20 s), je to jedno. Restart bude nutné zopakovat ještě jednou a pak už byste měla vidět obrazovku jailbreaku a po nějaké chvíli Kindle zase naběhne do normálního režimu.

   Pak můžete pokračovat vlastní instalací češtiny.

   • nepodařilo se napsal:

    :-)
    hurá, nějak jsem to zvládla
    Děkuji vám za odpovědi

    Pokud se budu chtít vrátit k Aj, co je nutné? na co nezapomenout?

    hezký den Radka

    • David Šmíd napsal:

     To už je jednoduché, stačí si v Nastavení zvolit jako jazyk angličtinu.

     • už se zadařilo! napsal:

      Dobrý večer, chci ještě poděkovat a doporučit tento Help i ostatním.
      Čtečce jsem se dlouho bránila, to asi ten ostych z neznámého. Naštěstí existují jedinci jako vy a já se právě těším z nové knihovny, kterou schovám do své kabelky:-)
      Hodně sil a neutuchající nadšení!
      Radka

 97. Odinstalace? napsal:

  Dobry den,

  Nainstaloval jsem jailbreak i cestinu, nyni vsak kvuli reklamaci musim jailbreak i cestinu odinstalovat.
  Mohl byste mi prosim poradit, jak na to? Cetl jsem predchozi clanky ale jaksi jsem nikde nic nenasel.

  Dekuji

 98. dotaz napsal:

  Dobrý večer potřebovala bych radu dostala jsem se do bodu 3 a čtečka se mi sekla a nejde restartovat můžete poradit co s tím děkuji

 99. dotaz napsal:

  čtečka po restartu naběhne vždy na
  Tequila-system diags
  S)Device Setting
  O)Operator test suite
  R)Run in Test
  G)Gas Gauge
  E)511
  T)Power Test
  H)Adjust Battery
  M)MoviNand/AdjBat/DisableDiags
  N)MIsc individual diagnostics
  Y)ART 11g factory test
  U)USB device mode
  D)Exit,Reboot or Disable Diags
  ————————————
  X)Exit-Fw Right TO Exit

  Stále to jde jen na tuto stánku Navím si rady Za radu předem moc děkuji Markéta

 100. zamrzla napsal:

  Dobrý den,
  bohužel čtečka kindle 4 zamrzla v bodu Tequila-system diags a nejde nikam přejet kuzorem,po připojení k pc nenajde pc ovladače.Restart nejde.Co s tím?
  Předem díky za pomoc.

  • David Šmíd napsal:

   Řešení problému najdete výše.

   • Zamrzla napsal:

    Bohuzel po pripojeni kindlu k pc nenajde ovladace ke kindlu.A v kindlu nereaguje kurzo na zadne tlacitko,takze se na usb device mode nedostanu.Zkusil jsem kindle rozebrat a odpojit od baterie, ale i po odpojeni baterie stale sviti diag rezim.
    Uz nevim co s tim ?

    • David Šmíd napsal:

     Musíte si uvědomit, jak funguje e-ink displej.
     Tj. že zobrazuje poslední obsah i když Kindle třeba vůbec neběží nebo na něm už běží něco, co vůbec displej nepoužívá.
     Zkuste nejprve Kindle restartovat dlouhým (cca 20s) podržením spouštěcího tlačítka. Pokud se Kindle nerestartuje a nevidíte ani žádnou aktivitu LED diody, je baterie zřejmě vybitá.
     Připojte k nabíječce alespoň na 20 hodin a pak pokus o restart opakujte.
     Po restartu by mělo být možné pomocí křížového ovladače procházet mezi položkami diagnostického menu.

 101. zamrzla napsal:

  Předem Vám moc děkuji za Váš přístup.
  O tom, že takto funguje e-ink displej jsem neměl opravdu ani páru….člověk se stále učí novým věcem….
  Jdu to zkusit hodit na nabíječku a dám vědět jak jsem dopadl.

 102. Hotovo! napsal:

  Po pár děsných minutách jsem se konečne přehoupla přes 3.čast jailbreaku a konečne mám jak jailbreak tak i češtinu ve čtěčce…Díky moc :)

 103. Děkuju napsal:

  @David Šmíd: Děkuju, moc jste mi svým člankem i příspěvky do diskuze pomohl

 104. Nezdařené napsal:

  Dobrý den, pokusila jsem se nainstalovat češtinu do Kindle, proběhl obrázek „Počkejte chvíli, než bude váš Kindle osvobozen.“ Zkopírovala jsem soubor končící install.bin, zadala menu-settings-menu, ale už nemohu zvolit Update your Kindle, prosím poradíte co s tím? děkuji

 105. Nezdařené napsal:

  zkopírovala jsem soubor data.tar.gz a soubor ENABLE_DIAGS na úroveň Documents. a po obrazovce „Počkejte chvíli, než bude váš Kindle osvobozen.“ jsem zkopírovala soubor s koncem install.bin na stejnou úroveň. Po restartu jsem nemohla zvolit Update your Kindle a vše je stále v angličtině. Ale ve čtečce vidím dokument „Jailbreak nainstalován“ – to je jediný český název. Nevím co si s tím dál :-) restartovala jsem dvakrát a stále je vše stejné. Budu Vám vděčná, pokud mi nějak poradíte

  • David Šmíd napsal:

   Jailbreak jste úspěšně nainstalovala, ale při instalaci samotné češtiny děláte něco špatně.
   Zkuste instalaci češtiny (soubor …_install.bin) zopakovat podle návodu.
   Pokud se vám to přesto nepodaří, spojte se se mnou přes email.

   • Nezdařené napsal:

    Zkusila jsem vše ještě jednou od začátku a podařilo se. Moc Vám děkuji za pomoc, už jsem ztrácela nervy :-) Děkuji za skvělou vychytávku a přeji Vám hezké svátky.

 106. zobrazení PDF a Word napsal:

  Dobrý den na Kindle 4.1.1 nevidím spoubory .PDF a .doc. Zobrazují se pouze .mobi. Na PC je v dokumentech vidím, ale na kindle ne. Můžete poradit co je špatně.Děkuji

 107. Poděkování napsal:

  Skvělá práce,
  Kindl jede v češtině. Mám ho již 4 rok a zvykl jsem si,jen žena a děti měli problém. Teď už je po problému,skvělá práce děkuji
  Tomáš

 108. 4.1.2 napsal:

  Dobrý den,
  potvrzuji funkčnost na verzi 4.1.2. Moooc děkuji autorovi…:-)
  Honza

 109. Díky moc napsal:

  Děkuji moc za návod na počeštění čtečky. Mojí manželce dělá cizí řeč veliké problémy a proto jsem uvítal tento Váš skvělý návod. Funkčnost jde tak daleko, že byl přeložen i návod na ovládání čtečky, který je ve čtečce od jejího zakoupení. Skvělá práce.
  Hans.

 110. Aktualizacia 4.1.2 napsal:

  Dobry den, mam taku to otazku:
  Mal som v Kindle 5 s FW 4.1.1 nainstalovanu cestinu a fungovala bez problemov. Po case som sa rozhodol ju odinstalovat a vratit sa k anglictine. Tiez bez problemov.

  Dnes som zistil, ze amazon aktualizoval FW na v 4.1.2 a chcel som ju aktualizovat cez wifi. Bohuzial aktualizacia sa nechcela automaticky stiahnut a sama nainstalovat. Preto som stiahol fw a nainstaloval mamualne (bez problemov)

  Moja otazka znie: Preco nesiel aktualizovat fw automaticky, po odinstalovani cestiny? Cital som, ze automaticka aktualizacia bola v cestine nejako „zablokovana“. Ostalo toto blokovanie aktivne aj po odinstalacii cestiny? Ako odstranit blokovanie? Vsimol som si, ze v Kindli zostal adresar „localization“ s nejakymi logmi. Mozem cely adresar vymazat?
  Dakujem za odpoved.

  • David Šmíd napsal:

   Dobrý den,
   čeština opravdu obsahuje ochranu proti automatické aktualizaci, ta by se však při odinstalování měla zase vypnout.
   Je zvláštní, že se tak nestalo.
   Adresář localization můžete smazat, neobsahuje nic důležitého. Pokud je v něm skript updatewait, po smazání by se automatická aktualizace měla určitě obnovit.

   • figaro napsal:

    Dakujem za skoru odpoved. Ano, v adresari „licalization“ sa naozaj nachadzal subor updatewait. Cely adresar som zmazal, tak verim, ze buduce aktualizacie fw cez wifi budu bez problemov :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>